Kulak içi işitme cihazlarını kimler kullanamaz?

Kulak içi işitme cihazlarını kimler kullanamaz?

Kulak içi işitme cihazları, bireyin kendi kulak kanalına uygun şekilde montajlanır, bu yüzden pediatrik grupta (çocuk bireyler) kulak içi işitme cihazı uygulaması zordur. Pediatrik grupta kulak kanalı çok hızlı bir şekilde değişime uğradığı için, kulak kanalına özel olarak yapılan montajın sürekli değiştirilmesi gerekir. Bu değişim zamanında yapılmadığı takdirde ise birey işitme cihazından çok fazla fayda göremez.  Yaş faktörüne baktığımızda, yaşlı bireylerimiz de kulak içi cihaz kullanımına çok uygun değildir. Bunun sebebi ; kulak içi cihazlar günlük bakıma ihtiyaç duyan hassas cihazlardır, düzenli olarak bakım , temizlik yapılmadığı durumlarda bu cihazlarda oksitlenme riski vardır. Tek başına yaşan yaşlı bir birey, bu bakımları yapacak ince motor kabiliyetine sahip değilse, kulak içi işitme cihazı önerilmez.

 

İşitme kaybı derecesine baktığımızda , uyguladığımız kulak içi cihazlar ileri derece işitme kaybına kadar uygulanabilir, bireyin işitme kaybı çok ileri dereceyse, kulak içi cihazlardan yeterli fayda göremeyecektir.

 

Fizyolojik faktörlere baktığımızda ise, kulak kiri , ter ve kulak akıntısı varlığında , kulak içi işitme cihazları uygulanmamalıdır. Günlük bakım dahi yapılsa , gün içinde mikrofona ulaşan ter / kulak akıntısı , cihazın üzerindeki koruyucu nano kaplamayı eritip mikrofonun oksitlenmesine sebep olabilir. Bu yüzden bu faktörlerin herhangi birine sahip olan bireylerimize kulak içi işitme cihazı önermemekteyiz.

No Comments

Post A Comment