İşitme cihazı çeşitleri nelerdir?

İşitme cihazı çeşitleri nelerdir?

Kulak arkası işitme cihazları (BTE):

 

Kulak arkası işitme cihazları kulak kepçesinin arkasında yer alır ve dış kulaktan kulak kalıbı yardımı ile ses bireyin kulağına aktarılır. Her işitme kaybına uygun modelleri bulunmaktadır. Daha fazla kontrol, güç ve kazanç imkanı sağlamaktadır. Bebek ve çocuklarda kullanım kolaylığı sebebi ile sıklıkla kulak arkası(BTE) model işitme cihazı tercih edilmektedir.

 

 

Hoparlörün kulak içinde bulunduğu işitme cihazları (RIE, RIC):

 

Bu tip işitme cihazları, kabin ve receiver(hoparlör) olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Cihazın kabin kısmı kulak kepçesinin arkasında bulunmakta ve receiver (hoparlör) mini kulak kalıbı veya dome yardımı ile dış kulak kanalına uygulanmaktadır. Kozmetik olarak BTE model işitme cihazlarından daha estetik görünümde olduğu için tercih edilmesine rağmen, asıl uygulama alanı Open-Fit(açık) uygulamalardır. Open-Fit(açık) uygulama, alçak frekansları(kalın sesleri) iyi olup yüksek frekansları(ince sesleri) işitmekte zorluk yaşayan hastalarda kullanılır. İleri derece işitme kaybına kadar uygulama yapılabilir.

 

Kulak içi ve kanal içi işitme cihazları (ITE,ITC,CIC)

 

Bu tip işitme cihazları bireyin kendi kulak ölçüsüne özel olarak yapılır ve kolay bir kullanım sağlar. Tüm cihaz kulak içine yerleştiği için diğer cihazlara kıyasla daha az görünürlüğe sahiptir ve kozmetik kaygısı olan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İleri derece işitme kaybına kadar uygulama yapılabilir. Tüm cihazın kulak içeresinde olması sebebiyle kulak kiri, ter ve oluşabilecek akıntılardan dolayı cihazda oksitlenme riski vardır.  Bu yüzden , kulak içi cihazların bakımının diğer cihazlara kıyasla daha sık yapılması gerekmektedir.

No Comments

Post A Comment