İşitme cihazı almak için neler yapılması gerekiyor ?

İşitme cihazı almak için neler yapılması gerekiyor ?

İşitme kaybı şüphesi olan 0-18 yaş arası çocukların eğitim ve araştırma hastanesine kbb doktoruna kulak muayenesi yapılması gerekmektedir .  Kbb doktoru kişiyi, işitme testi veya bera testine yönlendirme yapmalıdır. Test olan çocuğun sonuçlarını tekrardan yorumlaması adına kbb hekimini ziyaret etmesi gerekmektedir . İşitme kaybı var ise gerekli sağlık raporu çıkartıldıktan sonra işitme merkezlerini ziyaret ederek işitme cihazınızı temin edebilirsiniz.

İşitme kaybı şüphesi olan 18 yaş üstü ise eğitim ve araştırma hastanesi veya devlet hastaneleri veya sgk ile anlaşmalı özel hastanelerden (Medipol hast. , İstinye Üni. Hast. veya Bezmialem gibi hastaneler) işlem yapılmaktadır.  İlk önce kbb doktoruna muayene olunması gerekmektedir.  Gerekli kontroller yapıldıktan sonra işitme testi ve timpanometri testlerine kbb hekimi sevk yapmaktadır. Gerekli testler yapıldıktan sonra kbb hekimine testleri yorumlaması adına ziyaret gerçekleşir. Kbb hekimi uygun gördüğü taktirde, işitme cihazı sağlık raporu çıkarttıktan sonra işitme merkezlerini ziyaret ederek, işitme cihazınızı temin edebilirsiniz.

Rapor ve işitme testi kaç gün geçerlidir ?

İşitme testi : 6 ay geçerliliği vardır.

İşitme cihazı sağlık raporu : 2 ay geçerliliği vardır.

İşitme cihazı reçete : 10 gün geçerliliği vardır. (reçete tarihi geçtiği taktirde tekrardan rapor çıkartmadan sadece reçete yazılabilmektedir.)

 

No Comments

Post A Comment